2019 PROSPECTIVE TIMETABLE

 *Ages are as a guide only. Class choice will be based on skill level (at the teacher’s discretion).

PRE-SCHOOL (Age 2 – 5 years)

MONDAY
ST STEPHENS HALL, Belmont FACULTY
 9:30 – 10:15  Pre-school Ballet  Age 3.5 – 5 Tija
10:15 – 11:00 Pre-school Jazz & Ballet Age 4 – 5 Tija
WEDNESDAY
9:30 – 10:00 My Parent and Me (parent stays) Age 1 – 3 Claudia
10:00 – 10:30 Toddler Dance Age 2 – 3.5 Claudia
10:30 – 11:15 Kinder Dance Age 3.5 – 5 Claudia
THURSDAY
9:30 – 10:00 Toddler Dance Age 2 – 3.5 Lucy
10:00 – 10:45 Kinder Dance Age 3.5 – 5 Lucy
10:45 – 11:30 Pre-school Ballet Age 3.5 – 5 Lucy
FRIDAY
9:30 – 10:00 Toddler Dance Age 2 – 3.5 Claudia
10:00 – 10:45 Kinder Dance Age 3.5 – 5 Claudia

TINIES (AGE 5 – 6)

ST STEPHENS, Belmont HIGHTON SCC  UNITING CHURCH, Belmont
MONDAY
4:00 – 4:45 Tinies jazz & tap Michelle
TUESDAY
4:00 – 4:30 Acro (Age 5 – 8) Jana
4:00 – 4:45 Pre-primary ballet Michelle
4:45 – 5:30 Tinies Jazz & Tap Michelle
SATURDAY
12:00 – 12:45 Tinies Jazz & Ballet Monique

SUBS (Age 6 – 8)

 ST STEPHENS, Belmont HIGHTON SCC UNITING CHURCH, Belmont TRY BOYS, East Geelong
MONDAY
4:45 – 5:45 Subs Jazz & Tap Michelle
TUESDAY
4:00 – 4:30 Acro (Age 5 -8) Jana
5:30 – 6:30 Subs Jazz & Tap Michelle
WEDNESDAY
4:00 – 4:45 Test 1 Ballet Michelle
4:45 – 5:45 Test 2 Ballet Michelle
THURSDAY
4:30 – 5:15 Subs Hip Hop Ellyse
SATURDAY
10:00 – 11:00 SQUAD Mini’s Jazz & Tap Monique

JUNIORS (AGE 8 – 12)

ST STEPHENS, Belmont HIGHTON SCC TRY BOYS, East Geelong FACULTY
MONDAY
5:45 – 6:45 Test 3 Ballet Michelle
5:45 – 6:30 Theatre Jazz (formerly Musical Theatre) Ben
6:30 – 7:00 Beginner Junior Tap Ben
TUESDAY
4:30 – 5:15 Acro (age 8+) Level 3 – 6 Jana
5:15 – 6:00 Junior Jazz Jana
6:00 – 6:45 Junior Tap Jana
WEDNESDAY
4:15 – 5:15 Boys Level 2 Tap Jana
5:15 – 6:15 Boys Hip Hop Adrien
5:45 – 7:00 Bronze Medal Ballet Michelle
THURSDAY
5:15 – 6:00 Junior Hip Hop Ellyse
SATURDAY
9:00 – 9:45 Bronze Medal Ballet Dimi
9:45 – 10:30 Junior Contemporary Dimi
11:00 – 12:00 Junior Performance Squad

INTERS (Age 12 – 15)

ST STEPHENS, Belmont HIGHTON SCC FACULTY
MONDAY
4:15 – 5:15 Inters Ballet (Silver Medal) Tija
5:15 – 6:15 Inters Jazz Tija
6:15- 7:15 Inters Tap Jana
TUESDAY
4:30 – 5:15 Acro (age 8+ Level 3 – 6) Jana
THURSDAY
4:15 – 5:15 Inters Hip Hop Jana
5:15 – 6:15 Inters Contemporary Jana
FRIDAY
4:30 – 6:00 Senior Performance Squad Tija
SATURDAY
10:30 – 11:30 Inters Ballet (Silver Medal) Dimi

SENIORS (AGE 15 – 21)

ST STEPHENS, Belmont HIGHTON SCC TRY BOYS, East Geelong FACULTY
MONDAY
6:45 – 7:45 Senior Ballet Dimi
 7:45 – 8:15  Pre-pointe / Pointe Dimi
TUESDAY
4:30 – 5:15 Acro (Age 8+ Level 3 – 6) Jana
5:30 – 6:30 Senior Contemporary Tija
6:30 – 7:00 Stretch & Strengthen Tija
7:00 – 8:00 Senior Jazz Tija
WEDNESDAY
6:45 – 8:00 Senior Ballet Michelle
THURSDAY
6:00 – 7:00 Senior Hip Hop
7:00 – 8:00 Senior Tap Jana
8:00 – 8:30 Senior Adv Tap extension Jana
FRIDAY
4:30 – 6:00 Senior Performance Squad Tija

ADULTS (Age 18+)

ST STEPHENS, Belmont  HIGHTON SCC UNITING CHURCH/KALKEE, Belmont TRY BOYS, East Geelong FACULTY
MONDAY
7:00 – 8:00 Absolute Beginner Tap Ben
8:00 – 9:00 Dance for fitness – casual class Ben
7:15 – 8:15 Inter/Adv Tap Jana
8:15 – 9:15 Open Jazz Jana
8:15 – 9:15 Open Ballet Dimi
TUESDAY
6:30 – 7:30 Broadway Jazz Michelle
7:30 – 8:30 Beginner/Inter Tap Michelle
8:30 – 9:00 Conditioning (BYO mat) Michelle
8:00 – 9:00 Open Hip Hop Tija
WEDNESDAY
6:15 – 7:15 Inter/Adv Hip Hop
7:15 – 8:15 Inter/Adv Jazz Dimi
8:15-9:15 Inter/Adv Contemporary Dimi
8:00 – 9:00 Beginner/Inter Contemporary Michelle

 *2019 timetable is subject to change based on enrolment numbers and faculty availability. A minimum of 6 students are required for classes to proceed. Students will be encouraged to attend another location if a similar class is running and existing class size is too small.

*Bronze medal ballet and above are expected to participate in 2 classes per week if wishing to work toward pointe when they are assessed as being eligible.

*BOOKINGS ARE ESSENTIAL by filling out our enrolment link HERE